Divadlo

Dobrovolný herecký spolek Blaníci

První zmínky o ochotnickém divadle v Louňovicích pocházejí ze začátku 19. století. Spolek pod vedením zdejšího kantora Kapka dlouhou dobu vystupoval na dvoře pivovaru. Další záznam o ochotnickém divadle pod Blaníkem pochází z let 1919–1920. Ochotníci pod vedením Adalberta Čeňka, arcibiskupského zahradníka z Louňovic, nacvičovali a hráli divadlo v hostinci u Stojánků na provizorním jevišti. V roce 1921 nově ustavená Tělocvičná jednota Sokol zakoupila roku 1925 budovu zámku a divadelníci si tam pro svoji činnost vybudovali jeviště a upravili sál. Sehráli např. Naše furianty Ladislava Stroupežnického, Kolébku, Vojnarku, Lucernu a Otce Aloise Jiráska, Radúze a Mahulenu Julia Zeyera, Václava Hrobčického z Hrobčic Ladislava Stroupežnického. V téže době působí v hostinci U Němečků dramatický soubor místního Sboru dobrovolných hasičů. Činnost obou souborů přerušila roku 1937 blížící se válka. Dramaturgie místních ochotníků se po válce celou dobu držela známých her oblíbených autorů 19. století, k nimž patřili zvláště Alois Jirásek, Josef Kajetán Tyl a také bratři Mrštíkové. Hasiči se s ochotničením rozloučili v roce 1957 populární hrou Maryša bratří Mrštíků, v režii Slávy Němečka. Divadelní spolek Sokol činnost ukončil roku 1958 Jiráskovou Lucernou, v režii Jaroslava Pospíšila.

Dobrovolný herecký spolek Blaníci se poprvé blýskl na prknech zámku v Louňovicích pod Blaníkem divadelní hrou Járy Cimrmana Záskok v roce 2008. Tento kus sklidil k potěšení všech začínajících herců veliké ovace. Záskok se v zámeckém sále dočkal ještě několika vyprodaných představení. Roku 2011 přišel soubor po menší pauze s premiérou divadelní hry Fantom třetího poschodí. Tato hra se v Louňovicích hrála celkem 3x a jednou „dokonce“ i ve Vlašimi. V roce 2012 mohli (nejen) příznivci Járy Cimrmana navštívit další kus z jeho dílny – Blaník. Herci se pro veliký úspěch odhodlali sehrát tuto hru pod širým nebem na scéně přímo pod horou Blaník, vytvořené pouze pro tento účel. Roku 2013 sehráli dobrovolníci premiéru hry Dívčí válka od Františka Ringo Čecha. Hra měla celou řadu repríz v Louňovicích i blízkém okolí. Dalším kusem, který uvedl spolek na prkna koncem roku 2016, je francouzská hra Na správné adrese od Marca Camolettiho. Nejnovější hrou, kterou Blaníci nastudovali je Švestka od Járy Cimrmana. Hra měla premiéru v červnu roku 2018. První reprízu měla Švestka při příležitosti 700. výročí města Vlašimi 17. června v sále místního kulturního domu Blaník. Na stejných prknech odehrálo o dva dny dříve divadlo Járy Cimrmana hru Blaník.